Atletizm Nedir

Atletizm Nedir

Atletizm Nedir?

Bir alanda ya da pistte yapılan dünyanın en eski spor alanları arasında yer almaktadır. Atlet diye tabir edilen sporcu koşu, yürüyüş, atlama ve atma gibi branşlarda kabiliyetlerini göstermektedir. Atletizm insanın güç ve yeteneğinin neredeyse tümüyle kullanılmasını gerektirmektedir. Atletler birbirleriyle yarışırken aynı zamanda kendi güç ve yeteneklerinin de sınırlarını tanıyarak bunları geliştirmeye çalışırlar. Atletizmi diğer sporlardan ayıran en önemli özellik zaman ve mesafe olurken yanı sıra yükseklikte etken olmaktadır. Üçgen vücuda sahip olmak isteyenler https://www.instagram.com/mizgat/ adresi üzerinden Burak Kulaksız ile irtibata geçebilmektedir.

Atletizm Alanları Nelerdir?

Atletizm genel olarak 3 ana gruba ayrılmaktadır. Bunlar ise koşu, yürüyüş ve alan şeklinde olmaktadır. Kısa mesafe, orta mesafe, uzun mesafe, engelli koşu ve bayrak koşularından oluşmaktadır. Bu yarışlar kapalı alanda, kırlarda, yollarda ya da açık hava pistlerinde yapılmaktadır. Uzun mesafeli sert tabanlı yollarda yapılan mukavemet koşusu olmaktadır. İlk kez 1896 senesinde düzenlenen Atina olimpiyat oyunlarında koşulmuştur. Yürüyüş ise kural gereği ileriye atılan ayak geride kalan ayak yerden kalkmadan yere değmelidir. Bunu yapmak içinde ayakları kırmadan adım atmak gerekmektedir. Aksi halde hakemler sporcuyu diskalifiye eder. Kadınlarda 10 km erkeklerde ise 20 ve 50 km üzerinden yapılmaktadır. Kurallarına göre oynandığı takdirde sorunsuz olarak sıkıntı yaşamadan oyunu kazanmak mümkündür. Zorlukları aşıldıktan sonra sorunsuz olarak daha kısa süre içerisinde daha uzağa ve daha yükseğe ulaşmakta mümkün hale gelmektedir. Bu durumda da bu spor alanı dünya da popülerlik kazanmaktadır. Özellikle hayal edilen vücuda kavuşabilmek için diyet ve diyet besinlerle alakalı bilgilere sahip olabilmek adına Burak Kulaksız ile irtibata geçilmelidir.

Atletizm Pisti Özellikleri

Belirlenmiş bir alan ya da yarış pistinde insanların koşma, zıplama ya da atma gibi faaliyetler ile sportif faaliyetlerde bulunmalarıdır. Bu spor dalı dünya üzerinde ki en eski spor dalı olarak tanımlanabilmektedir. Hatta atletizme günümüz tüm sporlarının anası ismi de verilmektedir. Çünkü çoğu zaman tüm spor branşlarında temel olarak atletizmde ki aktiviteler gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda genellikle bireysel aktivitelerden oluşmakta olup bu aktivitelerin gerçekleştirilmesi için özel bir takım ekipmanlara gereksinim duyulmaktadır. Spor alanları ya da atletizm pistleri de bu spor için özel olarak dizayn edilmiştir. Ekipmanlara yönelik en önemli hususun kalite olduğu asla unutulmamalıdır.

Spor