Ball Badminton Nedir

Ball Badminton Nedir

Ball badminton Hindistan’da ortaya çıkan o bölgeye özgü bir oyun biçimidir. Bir file ile bölünen düz bir alanda oynanır. Tenis kortu gibi bir alanda yün benzeri sarı top ve raket ile oynanır. Bu oyun Hindistan bölgesinde oldukça popüler ve sevilen bir spor haline gelmiştir. Ball badminton hız ve tempo gerektiren bir spordur. Beceri, hızlı refleks, çeviklik ve topu bilek ile kontrol etme gibi yetenekler gerektirir. Ball badminton 2012 yılından beri açık havada daha çok oynanılmaya başlanmıştır. Sonuç olarak bu sporu yapabilmek için havanın durumu oldukça etkilidir. Ball Badminton sporu son yıllarda “Hindistan Ball Badminton Federasyonu” tarafından yönetilmektedir. Ball badminton artık Hindistan’da resmi olarak tanınan bir oyundur. Ball badminton oyunu tıpkı tenis ya da klasik badminton oyunu gibidir. Amaç yine topu karşı tarafın sahasına geçirip sayı kazanmaktır.

Ball Badminton Kuralları Nelerdir?

Ball badminton oyunu tenis sahası gibi düz bir alanda oynanmalıdır. Sağ taraftaki servis oyuncu ilk atışı yapar ve oyun başlar her sayı kazanıldığında servis atışı karşı takıma geçer. İlk 9, 18 ve 27. Noktadan sonra takımlar yer değiştirir. Sağ ve sol kortlarında yer alan takımlar kendi aralarında geçiş yaparlar. Aynı tenis sporunda olduğu gibi top yere değmeden gönderilmeli gibi bir kurala sahiptir. Ball Badminton oyununda top belin altından vurularak ilk servis atışı yapılmalıdır. Daha sonra filenin üzerinden ve diğer tarafın servis çizgisi üzerinden geçmek zorundadır. Badminton raketinizi bir tenis çantası ile rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

Üstten servis atışı vurulduğunda top servis atanın bel hizasını geçmiş ise bu hata sayılır. Topun yere değmeden gönderilmesi zorunludur. Aynı zamanda Ball badminton topu iki defa üst üste vuruş gibi bir kurala sahip değildir. Top gelir gelmez hemen karşı tarafa atılmalıdır. Servis atışında gecikme hakemin oyunun başlamasını talep etmesi sonrasında bir oyuncudan diğerine pas verilmesinden kaynaklanır. Servis atılan top yalnızca sınır çizgisini geçer ise hata yapılmış sayılır ve başarısız olarak bilinir. Oyuncu saha dışına çıkan bir topa ancak saha içerisinde tekrar vurabilir.

Spor