Dünya Kupası Şampiyonlukları Esnasında Gerçekleşen Bazı İlkler

Dünya Kupası Şampiyonlukları Esnasında Gerçekleşen Bazı İlkler

Dünya Kupası Şampiyonlukları Esnasında Gerçekleşen Bazı İlkler

İlk Dünya Kupası, 1930’lu yıllarda dönemin FIFA Başkanı, Jules Rimet’nin girişimiyle başlamıştır. 1930 yılında gerçekleşen ilk turnuva Uruguay ev sahipliğinde geçmiş ve Uruguay şampiyon olmuştur. Uruguay’ın ilk ev sahipliğine layık görülmesinin sebebi, bu ülkenin 1930 tarihinde bağımsızlığını elde etmesinin 100. yılını kutlayacak olmasıdır. Pek çok Avrupa takımı ulaşım sebebiyle bu karar karşı çıktı. Avrupa’dan 4, toplamda 13 takımın katıldığı ilk Dünya Kupası Şampiyonasını, Arjantin’i 4-2 yenen Uruguay almış oldu.

1934 tarihinde, Uruguay’ın kupayı almasının ardından Avrupa ülkeleri harekete geçerek, Dünya Kupası Şampiyonasının Avrupa düzenlenmesi için çalışmalara başladı. İtalya FİFA’ya ilk müracaat eden ülke olarak, 1934 tarihinde Dünya Kupası Şampiyonasını düzenlemeye hak kazandı. Buna tepki olarak Uruguay bu turnuvaya katılmadı. İtalya, kupa tarihinde ilk kez eleme maçı oynayan takım olarak tarihe geçti. Buna ek olarak Mısır Dünya Kupası’na katılan ilk Afrika ülkesi olma özelliğini kazandı. İtalya ise ev sahibi takımın şampiyon olma geleneğini eklenen yeni halkaydı.

1938 tarihinde Fransa ev sahipliğinde, Dünya Kupası turnuvası gerçekleştirildi. Almanya’nın Avusturalya’yı işgal etmesi sebebiyle bu turnuvaya sadece 15 takım katılabildi. İtalya finalde Macaristan’ı 4-2 yenerek teknik direktörlerine, Dünya Kupası’nı üst üste kazanan ilk ve tek antrenörü olma ünvanını kazandırdı.

Dünya Kupası Tarihinde Türkiye

Türkiye, ilk defa 1954’de İsviçre’de düzenlenen dünya kupasına katıldı. İspanya ile gerçekleştirdiği ilk maçta 4-1 mağlup olup, ikinci maçında 1-0 galip geldi. 3. Maç İtalya’nın başkenti Roma’da gerçekleşti. Bu maçta berabere kalınması sebebiyle yazı tura atıldı ve Türkiye Dünya Kupası maçına katılmaya hak kazandı. Türkiye’nin ilk golü Suat Mamat tarafından atıldı. Dünya Kupası maçı ilk gez İsviçre’de bir televizyon kanalında yayınlandı.

1994 yılında ABD düzenlenen turnuva ise farklı olaylara şahitlik etti. Önce Arjantinli futbolcu Maradona kullandığı doping nedeniyle ihraç edildi. Ardından kendi galesine gol atan Kolombiyalı oyuncu Andres Escobar ülkesinde öldürüldü. İtalya, Brezilya ile 0-0 ile berabere biten maçın ardından İtalya takımını 3-2 mağlup ederek 24 yıl aradan sonra mutlu bir son elde etti.

Dünya kupası esnasında siz de ilk kazançlarınızı elde etmek için Ganobet adresine tıklayabilirsiniz.

Spor