Dünyanın  En Iyi Boksörü Muhammed Ali

Dünyanın En Iyi Boksörü Muhammed Ali

Dünyanın En Iyi Boksörü Muhammed Ali

Muhammed Ali, dünyanın en büyük boksörlerinden biridir ve aynı zamanda bir spor ikonudur. Hayatı ve kariyeri boyunca, hem ringde hem de saha dışında yaptığı hareketlerle tarihe damgasını vurmuştur.

Muhammed Ali, 1942’de Kentucky, ABD’de Cassius Clay adıyla doğdu. 12 yaşında boksla ilgilenmeye başladı ve amatör boksör olarak kariyerine başladı. 1960 Yaz Olimpiyatları’nda altın madalya kazanarak ün kazandı. Daha sonra 1964’te profesyonel boksa geçti. grandpashabet

Ali, sadece bir spor adamı değildi; aynı zamanda bir sosyal aktivistti. Vietnam Savaşı’na katılmama kararını açıkladı ve askere gitmeyi reddettiği için dava edildi. Daha sonra suçlu bulundu, ceza aldı ve bokstan men edildi. Ancak 1971’de üst mahkemenin aldığı kararla cezası kaldırıldı ve boksa geri döndü. Ali, ringdeki başarılarına devam ederek popülerliğini sürdürdü.

1974 ve 1975 Maçları Unutulmaz

Ali’nin unutulmaz performansları arasında 1974’teki “Rumble in the Jungle” ve 1975’teki “Thrilla in Manila” adlı maçları yer almaktadır. İkisi de bokstaki tarihi maçlar arasında yer almakta ve Ali’nin efsanevi duruşu, hızı ve teknikleri ile tanınmaktadır.

1967’deki Vietnam Savaşı’na karşı açıklamaları, İslam’a geçişi, Parkinson hastalığıyla mücadelesi ve boks dünyasındaki başarıları, onu spor dünyasının en büyük isimlerinden biri yaptı. Ali, 2016 yılında hayatını kaybettiğinde, tüm dünyada büyük bir üzüntüye neden oldu. Ancak onun hayatı, bileğine yazdığı “The Greatest” (En Büyük) ifadesiyle birçok spor severin belleğinde hala canlılığını korumaktadır.

Spor