Kurallar Bazında Tenis Nasıl Oynanır

Kurallar Bazında Tenis Nasıl Oynanır

Tenis, evrensel kuralları ve belirli standartları karşılayan kort üzerinde oynanır. Çizgi boyunca 23,77 metre uzunluğa ve 8,23 metre genişliğe sahip olan dikdörtgen kort merkez çizgisinden bir file yardımıyla ikiye ayrılır. Yarı sahada kendi sınırları içinde bulunan oyuncular, tenis topunu 1,07 metre yüksekliğindeki fileden aşırtarak karşı tarafa ulaştırmaya çalışır. Sahayı ince bir hat halinde çevreleyen uzun kenar çizgilerine yan çizgiler, kısa uç çizgilerine de ana çizgiler adı verilir. Her yarı alan kendi içinde 5 orantılı parçaya ayrılır. Sol servis alanı, sağ servis alanı ve arka alan; tenis yan çizgisi, file çizgisi ve kısa uç çizgisi arasında bulunur. Yüksek rekabete dayalı sporlar arasında yer alan kort tenisi, belli kurallar dahilinde oynanır.

Tenis sporu sayı kuralları oldukça net ve anlaşılabilir bir şekilde düzenlenmiştir. Tenis maçları servis atışı adı verilen ilk vuruş ile başlar. Servis kullanan oyuncu, topu rakibin çapraz servis alanında bulunan kareye isabet ettirebilmelidir. Rakip, isabetli servis atışına karşılık veremezse sayı karşıdaki oyuncuya geçer. Servis üstünlüğü bulunan oyuncunun ise tek hamlede topu karşıya atabilmesi beklenir. Servis atışı karşılandıktan sonra sayı alabilmek için rakibi hataya zorlamak gerekir. Sayı kazanabilmek için top karşı saha içinde en az iki kez yere temas etmeli ya da rakip oyuncu topu saha çizgisinin dışına atmalıdır. Oyuncular, maçta üstünlük kurabilmek amacıyla rakibin hamlelerini iyi analiz edebilmeli ve uzak köşelere etkili vuruşlar gönderebilmelidir. Oyuncular, topa yere bir kez temas ettikten sonra vurabileceği gibi daha etkili ve hızlı sonuç alabilmek için topa yere değmeden de vurabilir.

Tenis, üç veya beş setlik müsabakalar şeklinde oynanır. 1 sete ulaşabilmek için en az 6 oyun alınmalıdır. Oyun 5-5 olursa uzatmaya gider ve oyunu kazanabilmek için arada 9-7 veya 8-6 gibi en az iki farkın olması gerekir. Bazı özel turnuvalarda ise oyun 6-6 olduğunda seti bozan “Tie-break” uygulamasına gidilir. 0-0 olarak başlayan müsabakada her puan 15 sayı anlamına gelir. Birinci puan 15, ikinci puan 30, üçüncü puan 40 olarak sayılır. Dördüncü puana ulaşan oyuncu oyun puanını hanesine katar. 40-40 sayı eşitliğinde ekstra sayı alan avantajı eline geçirir. “Avantaj” sayısı üstüne alınan sayı ile oyun puanı kazanılır.

Spor