Marküteri Parke Nedir?

Marküteri Parke Nedir?

Parke çeşitlerinden bir tanesi olan marküteri parke türü oldukça önemli bir yapıya sahip olmaktadır. Bu parke çeşidi esas olarak marküteri sanatından esinlenilerek ortaya çıkmış olan bir parke çeşidi olmaktadır. Marküteri sanatının geçmişi ise eski Mısır’a kadar dayanmaktadır. Kraliçe olan Kleopatra’nın sarayında marküteri sanatı yapan ustaların bütün maharetlerini göstererek, kendi eserlerini Kleopatra’ya beğendirebilmek amacı ile birbirleri ile yarıştıkları rivayet edilmektedir.

 Marküteri Parke Nedir?

 Marküteri parke; değişik renklerde yer alan ahşap kaplamaların kesilerek iç içe yerleştirilmesi ile ede edilen bir parke çeşidini ifade etmektedir. Bu açıdan bakıldığında marküteri parke çeşidinde herhangi bir boya malzemesi kullanılmamaktadır. Boya kullanılmamasının esas nedeni marküteri parke çeşidinin yapım aşamasında kullanılmakta olan ağaçladır. Bu ağaçlar kendi doğal renklerini marküteri parkenin üzerine aktarmaktadır. Bu açıdan bakıldığında boya kullanılmadan çeşitli ağaçların doğal nitelikteki renkleri ile yapılmasından dolayı büyük bir öneme sahip olmaktadır.

 Marküteri Parke Nerelerde Kullanılır?

 Marküteri parke, uygulanmış olduğu bölgelere zengin ya da lüks bir görünüm katması nedeniyle, mimarlar ile birlikte iç mimarlar tarafından sık sık tercih edilmektedir. Bununla birlikte görselliğin ön planda olması amaçlanan mekanlarda da marküteri parke kullanımına rastlanılmaktadır. Özellikle oteller, marküteri parkenin en sık kullanıldığı bölgelerden bir tanesi olmaktadır. Kral daireleri, büyük oteller, özel şekilde tasarımı yapılan mekanlar, idari ya da kamu binaları, mimarlar tarafından düzenlenmekte olan evler ve villalar gibi lüks ve özel kategorilerine girebilen yerlerde sık sık tercih edilmektedir.

 En çok dekoratif bir gaye ile hayata giren marküteri parke modeli, mekânlara boyut kazandırabilmek için de kullanılmaktadır. Uygulandığı bölgede, ortaya yapılan bir göbek veya odanın kenarlarına yapılabilen bir desen ile değişik bir dekoratif özellik ve zengin bir görünüm kazandırabilmesinden dolayı, mimarlar tarafından en çok tercih edilen bir alternatiftir.

 Marküteri Parkenin Ham Maddesi Nedir?

 Marküteri parkenin yapım aşamasında daha sık kullanılmakta olan meşe, akçaağaç, maun, dişbudak, ceviz, venge ve merbau gibi ağaç çeşitleri kullanılmaktadır. Mermer, taşlar, fildişi ve çelik gibi olan odun harici malzemeler ile tasarlanmış olan marküteri parkeyi yaratmak için ahşap ile karışık kullanılabilmektedir.

Genel Kültür