Profesyonel Donanıma Sahip Boru Bükme Makineleri

Profesyonel Donanıma Sahip Boru Bükme Makineleri

Profesyonel Donanıma Sahip Boru Bükme Makineleri

Belirli bir şekle ve dizayna sahip boruların belli bir şekle ve kalıba sokmak için Boru bükme makinesi ihtiyacı doğmaktadır. Bu işlemler metal, alaşım, alüminyum, titanyum ve çelik gibi birçok maddenin kullanımı için gereklidir. Kullanılan materyale ve istenen hassasiyet ve ölçüye göre farklı çeşitlerde boru bükme metotları kullanılır. En yaygın metotları ise çekerek bükme işlemidir. Sararak bükme ve basarak bükme ve makaralı bükme işlemleri de mevcuttur. Profesyonel donanıma sahip olan liv boru bükme makinaları sayesinde bütün boru bükme işlemleri gerçekleştirilir. Boru bükümü kullanım alanı sektörel anlamda çok geniştir.

Boru Bükme Makinesi Hangi Alanlarda Kullanılır? 

Bükülmüş borular birçok alanda kullanılırlar. İş tabelalarının yapım aşaması için gerekli olan şey boru bükme makinalardır. İnşaat sektöründe, ziraat alanında kullanılan tarım makinalarında da kullanılır. Otomotiv imalat sanayisinde çokça lazım olmaktadır. Boru bükme işlemi için kullanılır. Çeşitli aksesuar ekipmanlarında, endüstriyel mutfak ve banyo imalatında, çeşitli iş makinalarının yapımında, kullanımında, ısıtma ve soğutma sektöründe ve bunun gibi bor çok alanda boru bükme makinaları yaygın olarak kullanılmaktadır. Profesyonel donanıma sahip olmasında ki bir başka özellik ise görünümdür.

Boru Bükme Makinesinin İşlevleri

Estetik görüntü, borunun görünür bir şekilde kullanılmasının amaçlandığı veya bir süsleme tekniğinin uygulanması şık bir görünüm için çok önemlidir. Borunun kalınlığı da profesyonel donanıma sahip olması için yeterli bir özelliktir. Tazyikli sıvının geçeceği bazı borularda borunun hasar görmeden dayanabileceği en küçük detaylara bile özen gösterilir. Bu amaçla et kalınlığı hesaplamaları önem arz eder. Büküm kalıbı çapında ki büyük değişiklikler büküm yarıçapını farklı kılarlar.

Bükülen borular daha önceden dikişli ise dikkat edilmesi önemlidir. Dikiş bölgesi üzerine tekrar dikiş yapılmamalıdır. Düşük yarıçapı ve boru çapına göre ince boru kullanımı ile çalışıldığında potlaşma söz konusu olur. Bu potlaşmayı önlemek için uygun kaşık kalıbı elemanı kullanılması gerekir. Liv makine profesyonel donanıma sahip makinalar ürettiği için bu konuda uzmandır. Genel olarak dört tip boru bükme makinası olduğu görülür. Boru bükme makinelerinin kendine has özellikleri vardır.

Genel Kültür