Seramik Cephe Kaplama Sisteminin Fonksiyonları

Seramik Cephe Kaplama Sisteminin Fonksiyonları

Binaların ya da ev gibi mekânların dış kısımlarına malzemelerin döşenmesi sistemine cephe kaplama sistemi denir. Cephe kaplamaları günümüzde oldukça büyük bir öneme sahiptir. Kaplamalar, binaların daha sağlam olmalarını sağlayacak koruyu maddeler vasıtası giydirilir. Bu nedenle cephe kaplamaları binaların savunma sistemini oluşturur. Cephe kaplamalarının birçok çeşidi bulunur. Bu çeşitler hammaddelere ve kullanılan malzemelere göre değişiklik gösterir. En önemli kaplama çeşitlerinden biri de seramik cephe kaplama modelidir. Bu model çeşitli işlevlere sahiptir.

 Seramik Cephe Kaplamalarının Fonksiyonları

 Seramik cephe kaplama sistemlerinin pek çok fonksiyonu bulunur. Bu fonksiyonlardan ilki seramik cephe kaplamalarının dayanıklı bir yapıya sahip olmasıdır. Bu kaplama çeşidi hammaddesinde sağlam malzemeler barındırır. Bundan dolayı çatlama, aşınma gibi durumlara karşı oldukça dirençlidir. Bununla birlikte seramik kaplamalar düşük su emme niteliğine sahiptir. Bundan dolayı duvarlara kolay kolay su geçirmez.

 Su geçirmemesi nedeni ile binaların içinde veya dışında oluşabilecek nem ve rutubete engel olur. Seramik cephe kaplama çeşidinin bir başka niteliği de çeşitli renklere ve renk tonlarına sahip olmasıdır. Bu çeşitlikten dolayı sıklıkla tercih edilir. Ayrıca bu kaplamalarda istenilen boyutlarda üretim sağlanır.

 Seramik Cephe Kaplamalarının Yapısı

 Seramik cephe kaplamaları binalarda sağır kısımlar üzerinde taşıyıcı alüminyum konstrüksiyon ile beraber uygulanan bir kaplama çeşididir. Seramik cephe sistemlerinde ilk olarak malzeme seçimi yapılır. Bu seçim seramik ya da granit maddeleridir. Daha sonra binaların sağır cephe kısımlarında ısı yalıtımı sağlanır.

 Seramik cephe kaplamasına ait alt taşıyıcı, alüminyum konstrüksiyonlarla kanallı, klipsli ya da yapıştırmalı şekillerle yapıya monte edilir. Leke tutmayan bir yapıya sahip olan seramik cephe kaplama modeli, atmosferden kaynaklı olan değişimlerden etkilenmez. Bununla birlikte bu kaplamaların ısı dayanımları bir hayli yüksektir.

 Seramik Cephe Kaplamalarının Kullanım Alanları

 Seramik cephe kaplamalarının kullanım alanlarında herhangi bir kısıtlama yoktur. Bu kaplamalara hemen hemen her yerde rastlanabilir. Bununla birlikte yapılar üzerinde en çok kullanılan bir kaplama çeşidi olan seramik cephe kaplama modeli binalarda, evlerde, spor merkezlerinin dış duvarlarında, alışveriş merkezlerinde ve benzeri pek çok yerde kullanılma imkânına sahip olmaktadır.

Ekonomi