Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş Hakkında Bilgiler

Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş Hakkında Bilgiler

Türkiye Tenis Federasyonu ve kısaltması ile TTF, Türkiye’nin tenis sporunda bulunan en üst ve en yetkili birimidir. Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, 2015 yılından beri başkanlığını federasyon içerisinde sürdürmektedir. Federasyon içerisinde yapılan 5.genel seçimler ile birlikte Cengiz Durmuş başkanlığa gelmiştir. Cengiz Durmuş, federasyon başkanlığı yaparken aynı zamanda da oldukça iyi bir tenis oyuncusudur. 1965 yılı ve Ağrı doğumlu olan Durmuş, seçim sonrası yapmış olduğu açıklamada yalnızca federasyon başkanlığı değil başka amaçlarının ve gayelerinin de olduğunu vurgulamıştır. Durmuş, yapmış olduğu açıklamaların ardından amaçlarından bahsederken tenis sporunu ülke çapında aktif ve oldukça global bir spor haline getirmek istediğine vurgu yapmıştır. Cengiz Durmuş Akdeniz Üniversitesi İnşaat Bölümü’nden mezun olmuş olup, kariyer planlamalarına 1990 yılında başlamıştır. Durmuş, kariyerini planlamaya başladığı zamanda ise 1990 yılı ile 1993 yılı arasında atletizm kulübüne amatör olarak idarecilik görevini üstlenmiştir.

Tenis Sporu Nasıl Oynanır?

Tenis sporu kort adı verilen özel tenis sahalarında oynanır. Tenis sporunun en önemli özelliği ise op ve raket ile oynanmasıdır. Raketle oynanan sporlar kategorisinde yer alan tenis sporu için raket, temel bir ekipmandır. 2 adet takım bulunduran bu sporda takımlar tenis topunu raketleri ile birbirine göndermeleri sonucunda sayı alırlar. Eğer atış başarısı gerçekleşirse sayı alamama olayı da gerçekleşmiş olacaktır. Tenis sporunda maçların başlaması için servis atışının yapılması gerekir. Servis atışları ise kurallarına göre ve doğru bir şekilde yapılmalıdır. Maçı başlatan servis atışını yapan takım atışı hatalı bir şekilde yaparsa puan kaybederek top karşı takıma geçer.

Tenis Sporunda Ayakkabı Tercihinin Önemi

Tenis maçları kort adı verilen özel sahalarda yapıldığından dolayı ayakkabı tercihi de kort sahasının zeminine uygun bir şekilde yapılmalıdır. Zemine uygun olacak ayakkabının tabanına ve tabanını topuk kısmına dikkat edilmesi gerekiyor. Yapılacak olan ayakkabı tercihinin korta uygun olacak şekilde yapılmasının sebebi ise her ayakkabı tabanının kort sahası ile uyumlu olmamasıdır. Günlük kullanılan spor ayakkabıların, koşu ayakkabılarının ve yürüyüş ayakkabılarının zeminleri kort ile uyumlu değilken tenise özel olarak üretimi yapılan ayakkabılar kort ile uyumlu durumdadır.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Spor